Pressemeddelelse
Peter Skaarup om skattereform i grundlovstale:
Der er mange tidsler, der skal luges væk
Dansk Folkepartis næstformand Peter Skaarup har ikke just lovprisninger til overs for regeringens skattereform, når han i dag holder grundlovstale på Lykkesholm Slot på Fyn.
Peter Skaarup fastslår i talen, at regeringen har hårdt brug for de brede forlig, men at Dansk Folkeparti vender tommelfingeren nedad til mange af elementerne i regeringens forslag til skattereform.
– Hvorfor skal der skabes usikkerhed på et i forvejen presset boligmarked ved kraftigt at forringe rentefradraget? Hvorfor skal pensionisterne, førtidspensionisterne, de arbejdsløse og andre på overførselsindkomster betale for topskattelettelser og hvorfor skal disse lettelser kun gives til danskere under 65 år? Og hvordan kan man få den tanke at skære i folkepensionens grundbeløb? Det kan man simpelthen ikke være bekendt.
– Hold da op, hvor er der mange tidsler, der skal luges væk, før vi kan være med. Vi vil ikke velfærd for de få – men velfærd for alle danskere, siger Peter Skaarup blandt andet i sin grundlovstale.