Per Nørhave

Kontakt

Tel.
33375145

Email
[email protected]

Sekretær

Karen Fischer
Fast: 33375351
[email protected]

Folketingsmedlem
Valgt i
Ringstedkredsen
Sjællands Storkreds
Ordførerposter
Stedfortrædende boligordfører frem til 1. juli 2018, hvor Merete Dea Larsen vender tilbage fra barsel.
Regionsrådsmedlem
Region Sjælland

Bosat: Ringsted

Biografi

Per Nørhave er født den 5. november 1954 og har arbejdet som polititjenestemand i knap 40 år. Han gik på pension den 1. januar 2017. Han er bosiddende i Ringsted, hvor han har været medlem af byrådet siden den 1. januar 2010. Fra 1. januar 2018 er Per Nørhave udnævnt til 1.viceborgmester. Derudover er han fra 1. januar 2018 medlem af regionsråd Sjælland.