Nyheder

Ny udgave af Dansk Folkeblad er ude

Ny udgave af Dansk Folkeblad er ude

Den nyeste udgave af Dansk Folkeblad er netop udkommet, og den er spækket med markante nyheder, skarpe analyser og dybdegående interviews. Bladet sætter fokus på en række aktuelle emner – læs bl.a. om:

🔹 Mortens rejse til Trumps residens – Morten Messerschmidt deler sine oplevelser fra et besøg i USA, hvor han deltog i en konference på Donald Trumps private ejendom, Mar-a-Lago. Han oplevede stærke konservative alliancer – og en dansk presse i oprør.

🔹 Ældremad under kritik – Pia Kjærsgaard retter skarp kritik mod kvaliteten af den mad, der serveres for landets ældre. Hun mener, at vakuumpakket og uinspirerende mad går ud over livskvaliteten og opfordrer til forandringer.

🔹 DF lancerer stort veteranudspil – Næstformand Majbritt Birkholm præsenterer et nyt politisk udspil, der skal sikre bedre vilkår for politibetjente, brandfolk og ambulancereddere, der kæmper med psykiske eftervirkninger af deres arbejde.

🔹 Kritik af DR’s politiske slagside – Formand Morten Messerschmidt argumenterer for, at Danmarks Radio har en venstreorienteret skævhed i deres dækning og kræver en grundlæggende reform af mediet.

🔹 Strammere kurs på udlændingeområdet – Flere DF-politikere kræver hårdere straffe for kriminelle udlændinge og foreslår skærpet kontrol med udrejsecentre som Kærshovedgård.

Læs hele udgaven for flere historier, analyser og debatindlæg!